Zorgverleners hebben 18,3 miljoen euro te veel aangerekend aan de ziekteverzekering.
Dat is het resultaat van de controleonderzoeken die de Dienst voor geneeskundige evaluatie en controle (DGEC) van het RIZIV in 2023 heeft beëindigd. 8 miljoen euro daarvan werd kwaadwillig onterecht aangerekend. De rest was het gevolg van administratieve fouten of verkeerde interpretatie van de regelgeving.
De inspectiedienst van het RIZIV (DGEC) sloot in 2023 871 controleonderzoeken af en stelde daarin vast dat zorgverleners voor 18.331.122,30 euro te veel aanrekenden aan de ziekteverzekering. Daarvan betaalden de zorgverleners intussen bijna twee derden vrijwillig terug. Het RIZIV zal het resterende derde terugvorderen via procedures en bijkomend geldboetes vorderen indien er kwaad opzet is.
Het onterecht aangerekende bedrag lag nog nooit zo hoog in vergelijking met de voorbije vier jaar. Voor deze stijgende trend zijn er meerdere verklaringen:
- Er werden meer controleonderzoeken beëindigd in 2023.
- De inspectiedienst zette fors in op systematische data-analyse en nationale opsporingsstrategieën.
- Meerdere controleonderzoeken gingen over dure verstrekkingen.
- In sommige dossiers werd voor opvallend grote bedragen kwaadwillig onterecht aangerekend.
Bij de artsen spoorde de inspectiedienst 4,5 miljoen euro aan onterechte aanrekeningen op, bij de thuisverpleegkundigen bijna 3 miljoen euro en bij de tandartsen meer dan 2 miljoen euro.
Niet al deze onterechte aanrekeningen zijn kwaadwillig. Meer dan de helft van het onterecht aangerekende bedrag was het gevolg van administratieve vergissingen, fouten in het facturatieproces of verkeerde interpretatie van de regelgeving.
Daarom zet het RIZIV steeds meer in op sensibilisering van zorgverleners en softwareleveranciers en werken de sociaal inspecteurs actief mee aan de hervorming van de nomenclatuur om verkeerde interpretatie te voorkomen.
Meer lezen
https://www.riziv.fgov.be/SiteCollectionDocuments/evaluatie_controle_activiteitenverslag_2023.pdf

L’équipe de rédaction Tempo Today
Reacties