40 JAAR EXPERTISE IN DE MEDISCHE EN FARMACEUTISCHE SECTOR

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. 

De laatste medische actualiteit

Bidirectionele correlatie tussen IgE-gemedieerde voedselallergie en atopische dermatitis

Er bestaat een complexe relatie tussen IgE-gemedieerde voedselallergie en atopische dermatitis, maar de precieze aard van die correlatie en de onderliggende mechanismen zijn nog niet heel duidelijk.

Volgens een recente studie vertoont een significant aantal kinderen met atopische dermatitis ook een IgE-gemedieerde voedselallergie. Bijna 35% van de kinderen met een matig ernstige tot ernstige atopische dermatitis heeft voedselallergie ontwikkeld, vooral voor zuivelproducten, eieren, pindanootjes en noten.

De kinderen die al voor de leeftijd van 1 jaar een atopische dermatitis hadden ontwikkeld, liepen 2- tot 3-maal meer kans een IgE-gemedieerde voedselallergie te krijgen. Hoe ernstiger de atopische dermatitis en hoe langer ze duurde, des te groter was het risico op voedselallergie. De correlatie is te verklaren door de theorie van de ‘huidbarrière’. Die stelt dat kinderen met afwijkingen van de huidbarrière meer worden blootgesteld aan omgevings- en voedselallergenen, wat een allergische sensibilisering in de hand werkt.

Omgekeerd verergerden voedselfactoren vaak de symptomen van atopische dermatitis bij kinderen met voedselallergie. Toevallige inname van voedselallergenen kon een acute opflakkering van atopische dermatitis veroorzaken. Dat wijst op een directe interactie tussen de IgE-gemedieerde immuunrespons en de ontstekingsreactie in de huid.

De studie leert dat beide aandoeningen bepaalde immunologische mechanismen gemeen hebben, met name activering van type 2-T-helpercellen (Th2) en een hogere IgE-productie. Die mechanismen werken zowel ontsteking van de huid als allergische sensibilisering voor voedingsmiddelen in de hand. Door een ontregeling van de huidbarrière bij atopische dermatitis kunnen allergenen en irriterende stoffen gemakkelijker in de huid dringen, wat de systemische sensibilisering verhoogt.

De onderzoekers hebben een sterke bidirectionele correlatie vastgesteld tussen atopische dermatitis en IgE-gemedieerde voedselallergie. Kinderen met een vroege of ernstige atopische dermatitis ontwikkelen gemakkelijker voedselallergie en omgekeerd kan voedselallergie een atopische dermatitis verergeren.

Referentie: hier klikken om er meer over te vernemen.

We zijn verheugd om u mee te delen dat het jaarlijkse congres «De ontmoetingen van Endocrinologie-Diabetes » zal plaatsvinden op zaterdag 29 november in het Holiday Inn Brussels Airport hotel, evenals online.
 
Dit evenement, georganiseerd door de vzw EDUETHICS, samen met Professoren Christophe De Block (UZ Antwerpen) en Régis Radermecker (U Liège), is een must geworden voor huisartsen en praktiserende diabetologen.
 
Er zal aandacht zijn voor de endocrinologie in de brede zin van het woord, maar ook voor de behandeling van diabetes die zoals de afgelopen jaren duidelijk werd constant evolueert. Een niet te missen afspraak voor zorgprofessionals die de levenskwaliteit van het almaar stijgend aantal diabetespatiënten ten goede zal komen.
Klik hier om het volledige programma te bekijken.
MEEST GEREAGEERD
MEEST GELEZEN

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dé referentie van de medische maandbladen

Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?

Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts

Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Powered by
MEDISQUARE NV

Adres: G. Demeylaan, 57 - 1160 Oudergem
Tel: +32 (0)2 352 07 80
Mail: info@vivactisbenelux.com
Btw: BE0889282241
WIE ZIJN WE?

Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982
Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
chevron-downarrow-up