40 JAAR EXPERTISE IN DE MEDISCHE EN FARMACEUTISCHE SECTOR

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. 

De laatste medische actualiteit

Microplastics: blootstelling van de vader aan microplastics zou het metabolisme van diens kinderen kunnen programmeren

In experimenten op muizen hebben vorsers vastgesteld dat blootstelling van de vaderdieren aan microplastics metabole afwijkingen bij de jongen in de hand kan werken. Dat is de eerste studie die microplastics, die al zijn vastgesteld in het voortplantingsapparaat van de mens, in verband brengt met een hoger metabool risico in de volgende generatie.

De vorsers hebben de mannetjesdieren blootgesteld aan microplastics en hebben die dan laten paren met niet aan microplastics blootgestelde wijfjesdieren. Alle jongen (F1) hebben vervolgens een vetrijke voeding gekregen om een eventuele metabole gevoeligheid op te sporen (die misschien minder zou zijn opgevallen met een standaardvoeding). De vaderdieren zelf kregen een normale voeding. De obesitas bij de jongen kon dan ook volledig worden toegeschreven aan de vettige voeding.

De vorsers hebben een duidelijk en geslachtsspecifiek effect vastgesteld. De vrouwelijke jongen van aan microplastics blootgestelde vaderdieren kregen meer metabole afwijkingen (diabetische fenotypes) dan de vrouwelijke controledieren. Dat correleerde met een sterkere expressie van pro-inflammatoire en prodiabetische genen in de lever. De mannelijke jongen vertoonden geen diabetes, maar hun vetmassa was matig verminderd.

Met de PANDORA-seq-technologie hebben de vorsers kunnen aantonen dat blootstelling aan microplastics invloed had op het “cargo” van de spermatozoa en vooral dan het profiel van kleine niet-coderende RNA’s (tsRNA’s, rsRNA’s), die de genexpressie tijdens de ontwikkeling regelen. Met andere woorden, er wordt niet alleen informatie overgedragen via het DNA, maar ook via epigenetische signalen, die het metabolisme van de jongen kunnen “regelen”.

Dat moet nog worden bevestigd bij de mens, maar zou er toch op kunnen wijzen dat microplastics niet alleen invloed hebben op het individu dat eraan wordt blootgesteld, maar ook de cardiometabole risico’s bij diens afstammelingen zouden kunnen verhogen. Veiligheidshalve is het dan ook redelijk mannen met kinderwens aan te raden chronische blootstelling aan micro- en nanoplastics te vermijden.

Hier klikken om er meer over te vernemen.

We zijn verheugd om u mee te delen dat het jaarlijkse congres «De ontmoetingen van Endocrinologie-Diabetes » zal plaatsvinden op zaterdag 29 november in het Holiday Inn Brussels Airport hotel, evenals online.
 
Dit evenement, georganiseerd door de vzw EDUETHICS, samen met Professoren Christophe De Block (UZ Antwerpen) en Régis Radermecker (U Liège), is een must geworden voor huisartsen en praktiserende diabetologen.
 
Er zal aandacht zijn voor de endocrinologie in de brede zin van het woord, maar ook voor de behandeling van diabetes die zoals de afgelopen jaren duidelijk werd constant evolueert. Een niet te missen afspraak voor zorgprofessionals die de levenskwaliteit van het almaar stijgend aantal diabetespatiënten ten goede zal komen.
Klik hier om het volledige programma te bekijken.
MEEST GEREAGEERD
MEEST GELEZEN

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dé referentie van de medische maandbladen

Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?

Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts

Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Powered by
MEDISQUARE NV

Adres: G. Demeylaan, 57 - 1160 Oudergem
Tel: +32 (0)2 352 07 80
Mail: info@vivactisbenelux.com
Btw: BE0889282241
WIE ZIJN WE?

Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982
Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
chevron-downarrow-up