40 JAAR EXPERTISE IN DE MEDISCHE EN FARMACEUTISCHE SECTOR

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. 

De laatste medische actualiteit

Uitleg bij de staking van de zelfstandige artsen van 5 tot 15 januari in Frankrijk

De Franse zelfstandige artsen kondigen een grootschalige actie aan die zal plaatsvinden van 5 tot 15 januari 2026. Ze zullen hun kabinetten sluiten. De privéziekenhuizen (chirurgen, anesthesisten, gynaecologen-verloskundigen) zullen ook staken. De oorzaak van hun ongenoegen: meerdere wetteksten over de financiering van de sociale zekerheid (LFSS/PLFSS 2026), die volgens de artsen enkel tot doel hebben te besparen, technocratisch zijn en een aanslag vormen op de professionele vrijheid.

De belangrijkste punten zijn:

  • Sterkere omkadering van werkverlet met een striktere plafonnering van de duur van het eerste attest van arbeidsongeschiktheid en de hernieuwingen. Volgens de artsen wordt de kliniek daardoor ondergeschikt gemaakt aan economische doelstellingen.
  • Het ontwerp van administratieve sancties voor het ‘Dossier Médical Partagé’ (DMP), dat wordt geïntegreerd in “Mon espace santé”: tot € 2500 per overtreding (met een maximum van € 10 000 per jaar per arts) als het DMP voor bepaalde prestaties niet wordt ingevuld of geraadpleegd. De Conseil constitutionnel heeft dat ontwerp einde december weliswaar afgevoerd (als ‘sociale woordvoerder’), maar de artsen vrezen dat het ontwerp weer in een andere tekst zal opduiken.
  • Geprogrammeerde niet-terugbetaling van voorschriften van niet-geconventioneerde artsen (sector 3): vanaf 1 januari 2027 zullen de geneesmiddelen en prestaties die niet-geconventioneerde artsen voorschrijven, niet meer worden terugbetaald door de ziekteverzekering behalve voor de artsen zelf en hun naaste familieleden. Volgens de artsensyndicaten treft die maatregel vooral de patiënten en vergrendelt hij de facto de toegang tot niet-geconventioneerde artsen.

De artsen hekelen een Projet de Loi de Financement de la Sécurité Sociale dat vooral tot doel heeft sterke besparingen in de gezondheidszorg door te voeren ondanks officiële commentaren over preventie en de toegang tot de zorg. Het Objectif national de dépenses d'assurance maladie (Ondam) blijft overeind, maar volgt de “natuurlijke” stijging van de uitgaven niet. Meerdere elementen (forfaits, structuur, prestatiegebonden vergoedingen) worden naar beneden bijgesteld, met name voor de zelfstandige artsen.

Zijn er gelijkenissen met het conflict in België?

Bij de interpretatie van dat alles moet je echter rekening houden met enkele elementen, die zeer specifiek zijn voor Frankrijk:

  • De Franse artsenconventie organiseert verschillende “sectoren” van beroepsuitoefeningen (1, 2 en 3). Sector 1 en sector 2 zijn geconventioneerd, sector 3 helemaal niet (te vergelijken met de niet-geconventioneerde artsen in België, maar die sector heeft nauwelijks enig politiek gewicht).
  • Het DMP/Mon espace santé kan je vergelijken met het globaal medisch dossier en eHealth, maar als de Franse artsen die niet bijhouden, worden ze financieel gestraft, wat (nog) niet zo is in België.

De akkoorden die de artsen in België hebben afgesloten met het Riziv voor 2026-2027, leggen ook de nadruk op de financiële houdbaarheid en de toegankelijkheid van de zorg, met nieuwe conventies en een gerichte herwaardering, waarover ziekenfondsen en de zorgverstrekkers onderhandelen. Maar zowel in Frankrijk als in België verschijnt er eenzelfde breuklijn: er wordt alsmaar meer gevraagd van de artsen (indicatoren, rapporten, digitale tools, omkadering van de voorschriften en attesten voor arbeidsongeschiktheid) en de controlemechanismen worden opgedreven. Hoever kan die regulitis gaan zonder de artsen te ontmoedigen zich ergens te installeren, zonder het risico op burn-out te verhogen en zonder het hart van de vrije geneeskunde uit te hollen, zijnde een vertrouwensrelatie gebaseerd op een klinisch oordeel en de tijd die aan de patiënt wordt besteed.

Voor de Franse artsen is de staking van januari zowel een machtsstrijd over de tarieven als een politiek signaal. Ze aanvaarden niet dat voor het beheersen van de kosten individuele sancties en beperkingen worden opgelegd. Ze eisen een echt overleg over de middelen, de medische demografie en een vereenvoudiging van de digitale tools.

Hier klikken om er meer over te vernemen.

We zijn verheugd om u mee te delen dat het jaarlijkse congres «De ontmoetingen van Endocrinologie-Diabetes » zal plaatsvinden op zaterdag 29 november in het Holiday Inn Brussels Airport hotel, evenals online.
 
Dit evenement, georganiseerd door de vzw EDUETHICS, samen met Professoren Christophe De Block (UZ Antwerpen) en Régis Radermecker (U Liège), is een must geworden voor huisartsen en praktiserende diabetologen.
 
Er zal aandacht zijn voor de endocrinologie in de brede zin van het woord, maar ook voor de behandeling van diabetes die zoals de afgelopen jaren duidelijk werd constant evolueert. Een niet te missen afspraak voor zorgprofessionals die de levenskwaliteit van het almaar stijgend aantal diabetespatiënten ten goede zal komen.
Klik hier om het volledige programma te bekijken.
MEEST GEREAGEERD
MEEST GELEZEN

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dé referentie van de medische maandbladen

Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?

Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts

Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Powered by
MEDISQUARE NV

Adres: G. Demeylaan, 57 - 1160 Oudergem
Tel: +32 (0)2 352 07 80
Mail: info@vivactisbenelux.com
Btw: BE0889282241
WIE ZIJN WE?

Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982
Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
chevron-downarrow-up