De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
In Nederland is een Belgische van 35 jaar overleden bij een detoxsessie. “Detoxen is helemaal niet onschadelijk. Ook van te veel water drinken kan je sterven”.
In Nederland is een Belgische van 35 jaar overleden bij een detoxsessie. “Detoxen is helemaal niet onschadelijk. Ook van te veel water drinken kan je sterven”, zegt toxicoloog prof. Jan Tytgat (KU Leuven) in De Morgen.
“We hebben de details niet . Het gerecht moet die onderzoeken. Maar het is jammer genoeg niet de eerste keer dat iemand sterft door een zogenaamde ontgiftingskuur. Ik ben daar al een paar keer mee geconfronteerd, doorgaans in het kader van vermageringsprogramma’s.”
“Detoxen gaat vaak over veel sapjes of thees en water drinken en verder een periode niet veel of niets eten. Het kan dat iemand door nauwelijks nog te eten een chronisch tekort aan bijvoorbeeld vitamine B12 opbouwt waardoor er biochemische een langzame vergiftiging ontstaat.
Een week of langer alleen heel veel thee of sapjes drinken zal je lichaam zeker geen voordelen bieden. Ons lichaam heeft al een ongiftingsinstallatie die permanent werkt, namelijk de lever. Sommige van die stoffen plassen we uit, andere zoals dioxines stapelen zich in kleine hoeveelheden op in het vetweefsel. Als je daar geen enorme hoeveelheden van binnenkrijgt, kan het lichaam dat perfect aan. Wie te snel te veel vet verliest, bijvoorbeeld in zo’n kuur, zorgt er net voor dat die vervuilende stoffen weer vrijkomen in de bloedbaan, waardoor je je lichaam er tijdelijk weer aan blootstelt. Zo’n kuur volgen zal ook het natuurlijke ontgiftingsproces via de lever niet verbeteren. Wil je je lichaam een plezier doen, dan is het veel nuttiger om gezond te leven en met mate te eten en te drinken.”