De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Achterwaarts stappen (retrowalking) is een atypische beweging, die een omwenteling zou kunnen teweegbrengen in de sportroutines. Volgens een studie die in 2019 is gepubliceerd in BMC Musculoskeletal Disorders, heeft achterwaarts stappen significante voordelen voor de lichamelijke en de geestelijke gezondheid, vooral bij mensen met knieartrose.
De studie heeft zes weken achterwaarts stappen vergeleken met gewoon stappen en kinesitherapie. Bij de proefpersonen met knieartrose die regelmatig achterwaarts stapten, verminderde de gewrichtspijn spectaculair, duidelijk meer dan in de andere groepen. Bovendien versterkte het achterwaarts stappen ook hun spieren, vooral de m. quadriceps, de kuitspieren en de bilspieren.
Achterwaarts stappen belast het hart- en vaatstelsel meer dan gewoon stappen. De proefpersonen waren vaak kortademig op het einde van de sessies. Achterwaarts stappen is dus een goede inspanning om het uithoudingsvermogen en de algemene lichamelijke gezondheid te verbeteren. Dat komt doordat de stabiliserende spieren en de gewrichten, vooral het enkelgewricht, zwaarder worden belast.
Achterwaarts stappen heeft niet alleen heilzame fysieke effecten, maar stimuleert ook de hersenen. Bij elke stap moet je meer aandacht besteden en je moet constant je omgeving analyseren, terwijl je bij gewoon stappen alles vaak automatisch doet. Die cognitieve uitdaging zou de coördinatie, het evenwicht en zelfs de concentratie kunnen verbeteren.
Achterwaarts stappen kan gemakkelijk in de dagelijkse routine worden ingebouwd ongeacht de fysieke conditie. Achterwaarts stappen versterkt de spieren, verbetert de cardiovasculaire gezondheid en stimuleert de hersenfuncties. Het is dus een originele en effectieve optie om zorg te dragen voor zichzelf.
Hier klikken om er meer over te vernemen.
Achterwaarts stappen. U mag het eens proberen. Liefst op een zachte ondergrond (vb grasmat), of nog liever op de maan (?)
Anatomisch zijn we daar niet voor gemaakt !
Gegarandeerd zijn zware valpartijen met polyfracturen t.e.m. hersenletsels.
En dat 'goed' tegen knie-arthrose !
Succes
JB revalidaietearts
Ik wist dat ik goed bezig was!! Ideaal om achterwaarts stappen te oefenen, is Argentijnse tango!! Schrijf jullie massaal in voor een cursus! Plezier gegarandeerd en dus blijkbaar ook een goede gezondheid bovenop!