De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
“In mijn vakgebied hebben we vrouwen altijd langs die mannelijke meetlat gelegd” ,zo zegt prof. dr. Angela Maas bij haar afscheid van het Radboudumc.
“In mijn vakgebied hebben we vrouwen altijd langs die mannelijke meetlat gelegd” ,zo zegt prof. dr. Angela Maas bij haar afscheid van het Radboudumc. “En nu nog steeds zijn er veel vakgebieden waar slagen te maken zijn. Richtlijnen zijn nog steeds overwegend op de mannelijke patiënt geschreven.”
“Op maatschappelijk gebied speelt dat armoede en een slechte sociaaleconomische positie zeer grote factoren in gezondheid en ziekte zijn. Hierbij geldt dat de financiële positie van vrouwen helaas altijd nog minder is dan die van mannen. Dat zag ik ook in mijn spreekkamer: bij onvoldoende financiële armslag heb je een hoger risico op hart- en vaatziekten. Dat is onrechtvaardig, en daar is nog een wereld te winnen.’
“Ja, ik vind het echt belangrijk dat er wat dit betreft een maatschappelijke omslag komt. Daarom ben ik met een team bezig om dit onderwerp in Brussel op de kaart te krijgen bij Europese politici. Met concrete én eenvoudig te realiseren actieplannen willen we gezondheidsveranderingen voor vrouwen bewerkstelligen.
Een voorbeeld is het zelf meten van bloeddruk. Aangezien de meest dodelijke risicofactor bij vrouwen hoge bloeddruk is, plus het feit dat vrouwen hierbij aantoonbaar slechter worden behandeld dan mannen, willen we vrouwen meer betrekken bij het bewaken ervan. We willen dat zij – vóórdat ze patiënt worden – die bewustwording krijgen en hun verantwoordelijkheid kunnen nemen. Al is het maar door met de hele straat of het buurthuis een bloeddrukmeter te kopen. En daar hebben we Brussel voor nodig.”
“Het breekijzerwerk voor betere cardiologische zorg voor vrouwen is gedaan. Wel zie ik dat het lastig is om deze bevindingen door te laten sijpelen naar de praktijk. Goede zorg bestaat immers uit een hele keten: apothekers, paramedici, bedrijfsartsen, huisartsen en mijn eigen beroepsgroep… Ik zie daar nog wel wat kennisachterstand, en daarmee zie ik een taak om onze inzichten breder te verspreiden.”
Meer lezen
https://www.radboudumc.nl/nieuws/2022/vertrekkende-cardioloog-angela-maas