40 JAAR EXPERTISE IN DE MEDISCHE EN FARMACEUTISCHE SECTOR

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. 

De laatste medische actualiteit

Osteoporose en diabetes: bij de behandeling rekening houden met een hoger risico op fracturen

Osteoporose moet worden beschouwd als een comorbiditeit van type 1- en type 2-diabetes, waarbij je vooral oog moeten hebben voor het risico op fracturen. Volgens de studies die zijn aangehaald tijdens het jaarlijkse congres van de Association of Diabetes Care & Education Specialists, lopen patiënten met diabetes een significant hoger risico. De botdichtheid is lager en het risico op heupfractuur is 6,9- tot 12-maal hoger bij type 1-diabetespatiënten dan in de controlegroep. Bij type 2-diabetes stijgt het risico vanaf het stadium van prediabetes en neemt het gestaag toe.

Volgens een retrospectieve studie die is verschenen in Diabetes Care, is het risico op heupfractuur meer dan 20% hoger bij 66-plussers met diabetes dan in de algemene bevolking, en toch wordt de botdichtheid minder vaak gemeten in die leeftijdsgroep. Meerdere factoren in samenhang met de diabetes verhogen het risico: ernstige hypoglykemie (tweemaal hoger risico op vallen), perifere neuropathie, gezichtsproblemen, orthostatische hypotensie, sarcopenie, stapproblemen en bijwerkingen van geneesmiddelen.

De gezondheid van het bot verschilt ook volgens de glykemiecontrole. In de Rotterdam Study waren de botdichtheid en de microarchitectuur van het bot vergelijkbaar bij volwassen diabetespatiënten met een HbA1c < 7,5% en de controlepersonen. De patiënten met een HbA1c-gehalte ≥ 7,5% hadden een hogere botdichtheid, maar een abnormale microarchitectuur en liepen een hoger risico op fracturen.

De geneesmiddelen die worden gebruikt bij de behandeling van osteoporose, kunnen invloed hebben op het risico op diabetes. Volgens een studie die in 2023 is gepubliceerd in The BMJ, correleert denosumab met een lagere incidentie van type 2-diabetes dan orale bisfosfonaten. Bovendien zou denosumab gunstige effecten kunnen hebben op het glucosemetabolisme.

De preventie vergt een multidisciplinaire aanpak: opsporing van patiënten die een hoog risico lopen (T-score ≤ −2,5, voorgeschiedenis van een fractuur bij een licht trauma, significante inkrimping van de lichaamslengte), gewichtdragende lichaamsbeweging, spierversterkende oefeningen, aanleren van veilige handelingen en verwijzing naar groepsprogramma’s om vallen te voorkomen.

Hier klikken om er meer over te vernemen.

MEEST GEREAGEERD
MEEST GELEZEN

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dé referentie van de medische maandbladen

Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?

Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts

Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Powered by
MEDISQUARE NV

Adres: G. Demeylaan, 57 - 1160 Oudergem
Tel: +32 (0)2 352 07 80
Mail: info@vivactisbenelux.com
Btw: BE0889282241
WIE ZIJN WE?

Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982
Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
chevron-downarrow-up