40 JAAR EXPERTISE IN DE MEDISCHE EN FARMACEUTISCHE SECTOR

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. 

De laatste medische actualiteit

“Bewegen, klappen op je hoofd vermijden en sprookjes verzinnen”

Dat is het advies van neurochirurg en auteur Henry Marsh om hersenen gezond te houden.

Als neurochirurg heeft Henry Marsh tientallen jaren besteed aan het beter maken van de hersenen van mensen, aldus The Guardian.

Een paar jaar geleden stemde de nu 73-jarige Marsh ermee in om zijn eigen hersenen te laten scannen. Hij was niet al te bezorgd over wat de scan zou aantonen. Hij sportte goed, bleef geestelijk actief en vertoonde geen significante tekenen van cognitieve achteruitgang. "Maar het was enigszins schokkend, want mijn hersenen zagen er nogal bejaard uit," zegt hij. "Ik had niet verbaasd moeten zijn, want ik was 70 jaar oud! Maar het was wel eng."

Toch zijn er enkele dingen die we volgens Marsh allemaal kunnen doen om de kans op problemen in de toekomst te verkleinen. "Allereerst wil je voorkomen dat je je hoofd stoot," zegt hij. "Er is overtuigend bewijs dat zelfs kleine verwondingen aan het hoofd cumulatief schade veroorzaken. Je weet wel, rugbyspelers en voetballers die de bal koppen. Dus ik denk dat je sporten met herhaaldelijk hoofdtrauma moet vermijden. Het is het idee van de hersenreserve: dat hoe actiever je hersenen zijn, hoe langer het duurt voordat de batterijen leeg zijn."

Deze theorie kan ook worden doorgetrokken naar het onderwijs. "We weten dat hoe ouder je bent als je een hogere opleiding afrondt, hoe lager het risico op dementie," zegt Marsh. "Het is natuurlijk multifactorieel, maar de theorie is dat hoe meer verbindingen in je hersenen, wat vermoedelijk gepaard gaat met onderwijs, hoe langer het duurt voordat de hersenen slijten."

Een manier waarop Marsh mentaal actief blijft is het verzinnen van sprookjes voor zijn kleinkinderen, die hij hoopt goed te gaan opschrijven. "Het zou mijn laatste boek moeten zijn," zegt hij.

Het enige gebied dat volgens Marsh redelijk overtuigend is, is lichaamsbeweging. "Dat is bijna een universeel wondermiddel," zegt hij. "Mensen die regelmatig bewegen hebben minder last van dementie en depressie. Hoewel je het oorzakelijk verband niet kunt bewijzen." Dan is er natuurlijk het geluk. Marsh heeft talloze tumoren uit hersenen verwijderd en zegt dat er nooit een duidelijke reden is geweest waarom sommige mensen ze ontwikkelen en anderen niet.

Meer lezen

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2023/mar/11/exercise-avoid-bangs-and-invent-fairy-stories-henry-marshs-guide-to-keeping-brains-healthy

MEEST GEREAGEERD
MEEST GELEZEN

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dé referentie van de medische maandbladen

Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?

Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts

Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Powered by
MEDISQUARE NV

Adres: G. Demeylaan, 57 - 1160 Oudergem
Tel: +32 (0)2 352 07 80
Mail: info@vivactisbenelux.com
Btw: BE0889282241
WIE ZIJN WE?

Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982
Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
chevron-downarrow-up