De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
De firma Lattice Medical heeft in samenwerking met chirurgen van het CHU van Rijsel een nieuwe bioprothese ontwikkeld, Mattisse genoemd. Die zou weleens een omwenteling kunnen bewerkstellen bij borstreconstructie na borstkanker. De prothese ziet eruit als een koepel met een poreuze structuur en werkt als een kamer van weefselengineering, waarin een plaatselijk gepreleveerde flap vetweefsel, doorgaans onder de borst, progressief groeit.
Een klassieke autologe reconstructie duurt lang (4-8 uur) en veroorzaakt pijn en littekens op verschillende plaatsen van het lichaam. Met de Mattisse is de procedure veel eenvoudiger: slechts één operatie van twee uur. De prothese is gemaakt van filamenten van een copolymeer van polymelkzuur en polycaprolacton, die biologisch afbreekbaar zijn. Onder invloed van fysiologische factoren zoals de temperatuur, de pH en specifieke enzymen wordt dat materiaal traag geresorbeerd en zal het in ongeveer een jaar volledig verdwijnen.
Het vetweefsel dat in de prothese wordt gestoken, ontwikkelt zich dankzij een vascularisatie opgewekt door de natuurlijke ontstekingsreactie van het lichaam en het cicatrisatievocht, dat de adipocyten progressief van voedingsstoffen voorziet. De eerste resultaten van een klinische studie bij tien patiënten zijn bemoedigend. Vanaf einde 2025 wordt een uitbreiding van de studie gepland om een CE-markering te verkrijgen voor commercialisering in de Europese markt. Die wordt verwacht voor 2027.
Hier klikken om er meer over te vernemen.