De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Een groep Japanse auteurs heeft voor het eerst Aspergillus latus-stammen gedetecteerd bij Japanse patiënten met een aspergillose.
Aspergillus latus is een hybride allodiploïde fungus ontstaan uit A. spinulosporus en A. sublatus. In Europa en de Verenigde Staten zijn gevallen van invasieve pulmonale aspergillose met Aspergillus latus gerapporteerd, maar nog nooit in Japan.
Door fylogenetische analyse van het calmodulinegen en sequencing van het hele genoom heeft de groep zeven A. latus-stammen gedetecteerd in de 23 stalen die tussen 2012 en 2023 zijn afgenomen. Het hybride karakter van die fungus verklaart de aanwezigheid van dubbele allelen en genetische signaturen van de twee moederspecies. De geïdentificeerde stammen waren minder gevoelig voor caspofungine en amfotericine B, wat ten dele toe te schrijven is aan specifieke mutaties van het fks1-gen, die resistentie opwekken tegen echinocandines.
Morfologische differentiatie van de cryptische species van Aspergillus is erg moeilijk. Daarom is moleculaire diagnostiek zo belangrijk. De auteurs pleiten dan ook voor een combinatie van fylogenetische en genetische analyse bij het stellen van de diagnose. In geval van een infectie met hybride stammen zoals A. latus kan je dan een geschikt antifungusmiddel voorschrijven.
Referentie: hier klikken om er meer over te vernemen.