De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
In een studie bij muizen stimuleerde 2-deoxy-D-ribose, een natuurlijke suiker in het menselijke lichaam, de haargroei beter dan minoxidil, de standaardbehandeling voor alopecia androgenetica.
Alopecia androgenetica wordt weliswaar “mannelijke” kaalheid genoemd, maar komt ook voor bij vrouwen. Het is de frequentste oorzaak van haarverlies ter wereld (tot 40% van de mensen). Het haarverlies begint over het algemeen op de leeftijd van 20 tot 30 jaar of later, na de menopauze, bij vrouwen. De therapeutische mogelijkheden blijven erg beperkt.
Bij onderzoek van de cicatriserende eigenschappen van 2-deoxy-D-ribose, een suiker dat belangrijk is voor de structuur van DNA, hebben vorsers een onverwachte bijwerking waargenomen: bij de muizen die met die suiker werden behandeld, groeide het haar sneller terug. Vervolgens hebben de vorsers een gel met 2-deoxy-D-ribose uitgetest op de hoofdhuid van muizen waarbij kaalheid werd opgewekt door toediening van testosteron. Resultaat: een nieuwe haargroei van 80-90%, even goed als met minoxidil. De combinatie van beide had echter geen additief effect.
Het onderliggende mechanisme moet nog worden ontrafeld. De vorsers veronderstellen dat 2-deoxy-D-ribose de doorbloeding van de haarfollikels, die essentieel is voor de haargroei, verhoogt. Gezien die hypothese zou 2-deoxy-D-ribose ook kunnen worden uitgetest bij andere vormen van haarverlies, met name door chemotherapie.
Referentie: hier klikken om er meer over te vernemen.