40 JAAR EXPERTISE IN DE MEDISCHE EN FARMACEUTISCHE SECTOR

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. 

De laatste medische actualiteit

Geestelijke gezondheid en artificiële intelligentie: chatbots schenden systematisch de ethische regels

Een studie uitgevoerd aan de Brown University leert dat conversatietaalmodellen zoals ChatGPT en Claude herhaaldelijk de ethische standaarden van de psychologische praktijkvoering schenden, zelfs als ze worden geconfigureerd om erkende therapieën toe te passen. Er is dus dringend nood aan regelgeving en een duidelijk deontologisch kader.

Alsmaar meer gebruikers zoeken psychologische ondersteuning bij chatbots van artificiële intelligentie (AI). Een studie van de Brown University stelt echter belangrijke ethische beperkingen vast. De studie is gepresenteerd op de conferentie AAAI/ACM on Artificial Intelligence, Ethics and Society 2025. Ze heeft meerdere grote taalmodellen (LLM) waaronder GPT, Claude en Llama vergeleken als aan die modellen werd gevraagd cognitieve en gedragstherapie of dialectische gedragstherapie te simuleren.

Bij vergelijking van de antwoorden van de taalmodellen met die van opgeleide menselijke raadgevers en na analyse door erkende klinische psychologen hebben de vorsers 15 ethische risico’s vastgesteld, die ze in vijf groepen hebben ingedeeld:

  • geen aanpassing aan de context: gestandaardiseerde antwoorden, die geen rekening houden met de voorgeschiedenis van de gebruikers;
  • zwakke therapeutische samenwerking: vooral conversatie en versterking van negatieve overtuigingen;
  • bedrieglijke empathie: gebruik van bewoordingen zoals “ik begrijp”, wat een vals gevoel van vertrouwen schept;
  • discriminerende biases: stereotypes uit hoofde van het geslacht, de cultuur of de godsdienst;
  • falen in een crisissituatie: geen verwijzing voor een dringende behandeling of ongepaste reacties op zelfmoordgedachten.

Volgens de hoofdonderzoekster Zainab Iftikhar, doctoranda in de informatica, “imiteren die systemen de therapeutische technieken zonder er de ethische bases van te begrijpen”. In tegenstelling tot psychologen hebben chatbots geen enkel kader van professionele verantwoordelijkheid, er wordt geen toezicht op uitgeoefend, en als ze fouten maken, worden die niet bestraft.

De auteurs sluiten het gebruik van AI om de ongelijkheid in toegang tot de zorg te verhelpen niet volledig uit, maar ze hameren op de noodzaak van ethische, educatieve en juridische normen bij gebruik van LLM in een psychologische context. Volgens prof. Ellie Pavlick, specialiste in IA aan Brown, vormt die studie een rigoureus evaluatiemodel. Ze herinnert eraan dat het vandaag veel gemakkelijker is AI-systemen te ontplooien dan ze te begrijpen en te controleren.”

Referentie: hier klikken om er meer over te vernemen.

We zijn verheugd om u mee te delen dat het jaarlijkse congres «De ontmoetingen van Endocrinologie-Diabetes » zal plaatsvinden op zaterdag 29 november in het Holiday Inn Brussels Airport hotel, evenals online.
 
Dit evenement, georganiseerd door de vzw EDUETHICS, samen met Professoren Christophe De Block (UZ Antwerpen) en Régis Radermecker (U Liège), is een must geworden voor huisartsen en praktiserende diabetologen.
 
Er zal aandacht zijn voor de endocrinologie in de brede zin van het woord, maar ook voor de behandeling van diabetes die zoals de afgelopen jaren duidelijk werd constant evolueert. Een niet te missen afspraak voor zorgprofessionals die de levenskwaliteit van het almaar stijgend aantal diabetespatiënten ten goede zal komen.
Klik hier om het volledige programma te bekijken.
MEEST GEREAGEERD
MEEST GELEZEN

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dé referentie van de medische maandbladen

Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?

Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts

Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Powered by
MEDISQUARE NV

Adres: G. Demeylaan, 57 - 1160 Oudergem
Tel: +32 (0)2 352 07 80
Mail: info@vivactisbenelux.com
Btw: BE0889282241
WIE ZIJN WE?

Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982
Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
chevron-downarrow-up