De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
De Belgische bevolking is slecht geïnformeerd over kankerpreventie. Dat blijkt uit een recente enquête uitgevoerd door iVOX, gevalideerd door Belgische oncologen en met de steun van MSD Belgium.
De Belgische bevolking is slecht geïnformeerd over kankerpreventie. Zo blijkt dat bijna 6 op 10 Belgen het gevoel te hebben niet voldoende geïnformeerd te zijn over de screening van kanker. Dat blijkt uit een recente bevraging van de bevolking uitgevoerd door iVOX, gevalideerd door Belgische oncologen en met de steun van MSD Belgium. De bevraging ging over zowel kankerscreening als gezonde gewoontes ter preventie van kanker. Een alarmerende vaststelling, zo klinkt het.
Het merendeel van de respondenten geeft aan kankerscreening als een goede gewoonte te beschouwen die met regelmaat moet gebeuren, aangezien ze de kans op beterschap verhoogt. Hoe komt het dat mensen zo’n essentiële onderzoeken dan toch massaal links laten liggen? Het psychosociale aspect blijkt daarin een belangrijke trigger te zijn. Ongeveer 1/3de van de van de respondenten vindt kankerscreening pijnlijk en zelfs beangstigend. 10% van de mensen gaan zelfs zo ver dat ze hun screenings verzuimen omdat ze schrik hebben van de onderzoeken of van de resultaten die daaruit zullen voortkomen. ‘Wat niet weet, niet deert’ is in deze context een gevaarlijke assumptie en brengt potentieel verregaande gevolgen voor de gezondheid met zich mee.
De Stichting Kankerregistratie benadrukt nochtans dat vroegtijdige diagnose essentieel is om de risico’s op een zwaardere behandeling en slechte prognose zoveel mogelijk in te perken. Bovendien is er niet alleen gezondheidswinst te boeken, want preventie trekt in de kosten-batenanalyse voor de gezondheidszorg en het sociaal vangnet steeds opnieuw de winnende kaart. Naast screening zijn er heel wat goede gewoontes die mensen kunnen aannemen om het risico op kanker te reduceren. Enkele belangrijke richtlijnen van Stichting tegen Kanker zijn onder andere: niet roken, voldoende lichaamsbeweging en een gezond lichaamsgewicht, gezonde voeding, beperking van alcohol en blootstelling aan zon en borstvoeding geven. Maar wat blijkt? Meer dan 17% van de mensen heeft geen enkel idee van die gewoonten. Er is duidelijk nog werk aan de winkel om de Belgische bevolking en haar beleidsmakers verder te sensibiliseren.
Dr. Luc Colemont van vzw Stop Darmkanker: “Preventie is geen toverwoord, het heeft een significante impact op de strijd tegen kanker. Het leed dat kanker veroorzaakt is met geen enkele studie te becijferen. Onze politici en bevolking zijn zich daar nog te weinig bewust van. We kunnen kanker bij de bron aanpakken, maar daar is een concreet actieplan voor nodig. Tot dan zullen we achter de meedogenloze feiten blijven aanlopen.”