De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
“Als we half november in een dalende coronacurve zouden zitten in de ziekenhuizen, dan mogen we opgelucht ademhalen”, zo zegt Dirk Ramaekers, topman FOD Volksgezondheid in Het Belang van Limburg.
“We zitten nu, zoals voorspeld, in de achtste golf. In de ziekenhuizen liggen nu zo’n 1.500 covidpatiënten. Dat is doenbaar, maar als we richting 2.000 zouden gaan, dan wordt het terug krap in een deel van de ziekenhuizen. We hopen dat dankzij de boostercampagne de achtste golf de komende weken gaat afvlakken. Al zien we sinds enkele weken alweer nieuwe omikron-subvarianten de kop opsteken. Zo zijn BQ.1 en BQ.1.1, beide subvarianten van het nog altijd dominante BA.5, aan een opmars bezig en al goed voor 10 à 15 procent van de besmettingen. Als deze nieuwe varianten dominant worden, kan dat leiden tot meer hospitalisaties en krijgen we mogelijk een nieuwe opstoot in die achtste golf.”
Ik denk dat we in de coronapandemie halfweg zitten. Dat we dus nog twee à drie jaar met Covid zullen geconfronteerd worden. Blijven er varianten circuleren zoals nu, dan kunnen we de situatie onder controle houden door te blijven boosteren. Wat we nu voor ogen hebben is om de mensen vanaf volgend jaar één keer per jaar een booster te geven. Dat is dan telkens in de herfst. Het opzet is – de producenten werken hier volop aan – om dan meteen een gecombineerd vaccin aan te bieden, dus zowel tegen influenza als covid. Op die manier zouden we zeker de risicogroepen met één spuitje tegelijk tegen griep en corona kunnen beschermen.”