De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Een meta-analyse van de gegevens van vier gerandomiseerde, gecontroleerde studies bevestigt dat een behandeling met antibiotica gedurende 7 dagen over het algemeen even effectief is als een behandeling van 14 dagen bij een bacteriëmie met gramnegatieve bacillen.
In het totaal ging het om 3729 ziekenhuispatiënten. Er was geen significant verschil in sterfte na 90 dagen tussen de groep die 7 dagen antibiotica had gekregen, en de groep die een behandeling van 14 dagen had gekregen (12,8 versus 13,7%).
Bij analyse volgens het principe van intentie tot behandelen bedroeg het relatieve risico 0,91 en was de waarschijnlijkheid van non-inferioriteit 97,8%. Bij een per-protocolanalyse werden soortgelijke resultaten verkregen.
Dat wijst erop dat een kortere behandeling meestal volstaat bij een bacteriëmie met gramnegatieve infecties. Met een kortere behandeling verminder je de blootstelling aan antibiotica, de bijwerkingen en het risico op optreden van resistentie zonder de overleving van de patiënten in het gedrang te brengen. Die strategie moet echter worden voorbehouden voor geselecteerde patiënten bij wie de infectie goed onder controle is.
Hier klikken om er meer over te vernemen.