De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Onderzoek suggereert dat tweetalige mensen op latere leeftijd cognitieve voordelen hebben, maar daar is vermoedelijk meer voor nodig dan een paar lessen Spaans op je zestigste.
De onderzoeken naar tweetaligheid en dementie werden doorgaans uitgevoerd bij mensen die al vanaf hun vroege volwassenheid meerdere talen in hun dagelijks leven gebruikten. Of het terloops leren van een andere taal later dezelfde cognitieve voordelen oplevert, staat ter discussie.
Veel activiteiten zijn gekoppeld aan een betere gezondheid van de hersenen op oudere leeftijd, zoals meer onderwijs op jongere leeftijd, lichaamsbeweging en cognitief stimulerende hobby's. Experts zeggen dat het regelmatig spreken van .
"We gebruiken taal in alle aspecten van het dagelijks leven, dus een tweetalig brein is constant aan het werk," zegt Mark Antoniou, een universitair hoofddocent aan de Western Sydney University in Australië die gespecialiseerd is in tweetaligheid. "Dat krijg je niet echt van andere verrijkende ervaringen, zoals het bespelen van een muziekinstrument", aldus de expert in The New York Times.
De leeftijd waarop je een andere taal leert lijkt minder belangrijk te zijn dan hoe vaak je de taal spreekt, zegt Caitlin Ware, een onderzoeksingenieur in het Broca ziekenhuis in Parijs die tweetaligheid en de gezondheid van de hersenen bestudeert. "Het cognitieve voordeel zit hem in het afremmen van je moedertaal," zegt ze, waar je hersenen toe gedwongen worden als je de juiste woorden in een andere taal probeert op te roepen. "Dus als de tweede taal veel gebruikt wordt, krijg je die cognitieve training."
Meer lezen
https://www.nytimes.com/2024/01/16/well/mind/dementia-bilingual-language.html