De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
In meerdere landen steken mazelen weer de kop op als gevolg van een geringere vaccinatiegraad. Specialisten maken zich voorts zorgen over een ernstige, nog niet goed bekende neurologische complicatie: subacute scleroserende panencefalitis, een neurodegeneratieve aandoening die zes tot acht jaar na mazelen kan optreden, ook al leek de infectie genezen te zijn zonder restletsels.
Subacute scleroserende panencefalitis wordt veroorzaakt door persistentie van het mazelenvirus in de hersencellen. Dat virus, dat zowel de cellen van het immuunsysteem als de epitheelcellen infecteert, kan zich jarenlang koest houden en dan toch nog een progressieve en irreversibele hersenontsteking veroorzaken.
De eerste tekenen zijn discreet: gedragsveranderingen, prikkelbaarheid, koorts en hoofdpijn. Enkele maanden later verschijnen motorische stoornissen (schokkerige bewegingen, spasmen), geheugenverlies, daling van het gezichtsvermogen en epilepsieaanvallen. In een gevorderd stadium worden de vitale functies aangetast, wat leidt tot coma en de dood in een tot drie jaar.
Er bestaat geen curatieve behandeling voor. Bepaalde antivirale middelen en immunomodulatoren kunnen de evolutie vertragen, maar hun werkzaamheid is beperkt.
Het betreft een zeldzame complicatie, maar de incidentie ervan zou weleens kunnen stijgen door de heropflakkering van mazelen, vooral bij kinderen jonger dan twee jaar, die vatbaarder zijn.
In het licht van die dramatische dreiging moet de boodschap zijn: de enige echte preventie is vaccinatie tegen mazelen.
Referentie: hier klikken om er meer over te vernemen.