De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
De menopauze wordt gekenmerkt door diepgaande metabole en vasculaire veranderingen, die het cardiovasculaire risico verhogen. Recentelijk is in Menopause een studie gepubliceerd uitgevoerd in het kader van het SWAN-cohortonderzoek (Study of Women’s Health Across the Nation), die leert dat slechts 20% van de postmenopauzale vrouwen een optimale score op de Life’s Essential 8 (LE8) van de American Heart Association haalt.
De LE8 telt 8 items: glykemie, bloeddruk, cholesterol, BMI, voeding, lichaamsbeweging, slaap en roken. Vier van die parameters blijken bepalend te zijn wat het latere cardiovasculaire risico betreft: het bloedglucosegehalte, de bloeddruk, de kwaliteit van de slaap en het gebruik van nicotine.
De menopauzale overgang blijkt invloed te hebben op die factoren: meer visceraal vet, rigidere slagaders, metabool syndroom, slaapproblemen en daling van de hoeveelheid oestrogenen, wat bijdraagt tot een verslechtering van de cardiovasculaire gezondheid.
De studie pleit voor interventies gericht op die vier hefbomen en vooral dan de kwaliteit van de slaap. Het belang van de slaap wordt immers schromelijk onderschat. Voor de volksgezondheid is het dan ook belangrijk een beter inzicht te krijgen in wat perimenopauzale vrouwen ervan weerhoudt een gezond gedrag aan de dag te leggen.
Referentie: hier klikken om er meer over te vernemen.