De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Wat de wereld nodig heeft is een supervaccin dat in één keer afrekent met alle coronavarianten. Of dat haalbaar is, is onzeker, zeggen virologen in het NRC.
Wat de wereld nodig heeft is een supervaccin dat in één keer afrekent met alle coronavarianten. Of dat haalbaar is, is onzeker, zeggen virologen in het NRC, “maar we moeten het in ieder geval proberen.”
Het ideale coronavaccin is op voorhand bestendig tegen toekomstige varianten van SARS-CoV-2. En nóg liever werkt het vaccin zo universeel dat het in één klap álle gevaarlijke coronavirussen onschadelijk maakt, inclusief de exemplaren die mogelijk een volgende pandemie zouden kunnen veroorzaken.
Journalist Jon Cohen van Science noemde zo’n pan-coronavaccin, het vaccin dat bescherming biedt tegen alle coronavirussen ‘the dream vaccine’. Die droom is niet nieuw. Er wordt al jaren serieus over nagedacht, al sinds de uitbraak van SARS in 2002/2003. Het onderzoek daarnaar had weinig prioriteit. Maar nu de pandemie van SARS-CoV-2 telkens weer nieuwe varianten voortbrengt die knabbelen aan de werkzaamheid van de vaccins is de urgentie plots terug.
“Als je nu een vaccin kunt bouwen dat breed beschermt, dan ben je voor een hele tijd weer klaar”, zegt Marjolein Kikkert, viroloog in het LUMC in Leiden. “Het zou fantastisch zijn als we zo’n vaccin hadden”, zegt viroloog Berend Jan Bosch van de Universiteit Utrecht. “Het is de heilige graal”, zo zegt hij in het NRC.