35 JAAR EXPERTISE IN DE MEDISCHE EN FARMACEUTISCHE SECTOR

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. 

De laatste medische actualiteit

Pijn bij premature baby’s beter behandelen

We hebben lang weinig aandacht besteed aan pijn bij premature baby’s. Volgens recente onderzoeken hebben die bijzonder vatbare zuigelingen echt pijn en kan die pijn hun neurologische, sociale en motorische ontwikkeling belemmeren.

Premature baby’s, vooral baby’s geboren voor 37 weken amenorroe, ondergaan vaak pijnlijke medische interventies tijdens het ziekenhuisverblijf. Historisch werd die pijn zelden goed verlicht bij gebrek aan geschikte middelen om de pijn precies te evalueren. Nu bestaan er meer dan 40 indicatoren, een combinatie van fysiologische tekenen (hartfrequentie, zuurstofsaturatie) en gedragingen (grimassen, huilen), om de pijn te evalueren.

Maar die methoden zijn toch niet goed genoeg. Fiona Moultrie, kinderarts en onderzoekster aan de Universiteit van Oxford, schrijft dat je de pijn bij prematuren beter kunt evalueren door analyse van de activiteit van de hersenen met een elektro-encefalografie (eeg) en een MRI. Bij prematuren blijken dezelfde hersenzones te worden geactiveerd als bij volwassenen.

Gezien de risico’s van pijnstillers (opioïden, ibuprofen, fentanyl) wordt de voorkeur gegeven aan niet-farmacologische pijnstilling zoals huid-huidcontact (kangoeroemethode), borstvoeding en blootstelling aan de stem van de ouders. Manuela Filippa, onderzoekster aan de Universiteit van Genève, heeft aangetoond dat de stem van de moeder tijdens een pijnlijke procedure het oxytocinegehalte bij de baby verhoogt, wat de hersenen tegen de nefaste effecten van pijn op lange termijn beschermt.

Specialisten zoals Björn Westrup raden een politiek van “zero scheiding” aan, waarbij er constant een ouder aanwezig is in afdelingen voor neonatologie om de pijn en stress te verminderen. Dat zou de algemene ontwikkeling van prematuren ten goede komen. Dat samen met een betere evaluatie en behandeling van de pijn moet de toekomst van die bijzonder vatbare kinderen verbeteren.

Hier klikken om er meer over te vernemen.

ACTUAlitEIT
ZOEKERTJES
LAATSTE REACTIES
MEEST GEREAGEERD
MEEST GELEZEN

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dé referentie van de medische maandbladen

Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?

Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts

Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Powered by
MEDISQUARE NV

Adres: G. Demeylaan, 57 - 1160 Oudergem
Tel: +32 (0)2 352 07 80
Mail: info@vivactisbenelux.com
Btw: BE0889282241
WIE ZIJN WE?

Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982
Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
chevron-downarrow-up