40 JAAR EXPERTISE IN DE MEDISCHE EN FARMACEUTISCHE SECTOR

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. 

De laatste medische actualiteit

Serotonine: naar een innovatieve behandeling voor het prikkelbaredarmsyndroom?

Heel veel mensen, overwegend vrouwen, hebben last van een prikkelbaredarmsyndroom. Dat veroorzaakt buikpijn en transitstoornissen en heeft negatieve invloed op de levenskwaliteit. De oorzaak ervan is nog niet heel duidelijk, maar interacties tussen het intestinale microbioom en serotonine blijken een centrale rol te spelen.

Een nieuwe studie toont aan dat bepaalde darmbacteriën niet alleen invloed uitoefenen op de serotonineproductie door de gastheer, maar zelf ook serotonine kunnen vormen. De vorsers hebben twee belangrijke species wat dat betreft, geïdentificeerd: Limosilactobacillus mucosae en Ligilactobacillus ruminis. Samen vormen ze biologisch functionele serotonine.

Bij serotoninedeficiënte kiemvrije muizen resulteerde de toevoeging van die bacteriën een stijging van de hoeveelheid serotonine in de darmen, een dichter netwerk van neuronen in het colon en een normalisering van de transit. Dat bevestigt dat het microbioom directe fysiologische invloed heeft op de motoriek van het spijsverteringskanaal.

De vorsers hebben ook vastgesteld dat de stoelgang van patiënten met een prikkelbaredarmsyndroom minder L. mucosae bevatte. Die species heeft een enzym, dat nodig is voor de synthese van serotonine. Volgens prof. Magnus Simrén, gastro-enteroloog aan de Sahlgrenska Academy, zijn dat nieuwe sporen om functionele darmproblemen te behandelen, meer bepaald via een herstel van het bacteriële evenwicht.

Als we zouden begrijpen hoe darmbacteriën signalisatiemoleculen produceren zoals serotonine, zou dat volgens prof. Fredrik Bäckhed, coauteur van de studie, onze aanpak van de link tussen de darmen, de hersenen en het gedrag, grondig kunnen veranderen.

Referentie: hier klikken om er meer over te vernemen.

We zijn verheugd om u mee te delen dat het jaarlijkse congres «De ontmoetingen van Endocrinologie-Diabetes » zal plaatsvinden op zaterdag 29 november in het Holiday Inn Brussels Airport hotel, evenals online.
 
Dit evenement, georganiseerd door de vzw EDUETHICS, samen met Professoren Christophe De Block (UZ Antwerpen) en Régis Radermecker (U Liège), is een must geworden voor huisartsen en praktiserende diabetologen.
 
Er zal aandacht zijn voor de endocrinologie in de brede zin van het woord, maar ook voor de behandeling van diabetes die zoals de afgelopen jaren duidelijk werd constant evolueert. Een niet te missen afspraak voor zorgprofessionals die de levenskwaliteit van het almaar stijgend aantal diabetespatiënten ten goede zal komen.
Klik hier om het volledige programma te bekijken.
MEEST GEREAGEERD
MEEST GELEZEN

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dé referentie van de medische maandbladen

Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend

De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?

Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts

Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Powered by
MEDISQUARE NV

Adres: G. Demeylaan, 57 - 1160 Oudergem
Tel: +32 (0)2 352 07 80
Mail: info@vivactisbenelux.com
Btw: BE0889282241
WIE ZIJN WE?

Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982
Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
chevron-downarrow-up