De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Een studie gepubliceerd in Pediatric Allergy and Immunology (2025) leert dat voedselallergie sterke psychische en sociale impact heeft op adolescenten. De auteurs hebben een transversale online-enquête uitgevoerd bij 46 jongeren van 13-18 jaar (mediane leeftijd 16 jaar) van wie 74% allergisch was voor minstens één voedingsmiddel, om hun comfort in verschillende sociale situaties in samenhang met de voeding te evalueren.
De adolescenten met voedselallergie waren duidelijk angstiger dan de niet-allergische. 35% van de allergische jongeren heeft verklaard dat ze vaak bang waren om te eten in aanwezigheid van een andere volwassene dan hun ouders, en de meeste waren beducht voor maaltijden op school of op kamp. Slechts 20% van de allergische adolescenten heeft aangegeven nooit bang te zijn bij een etentje in een restaurant waar ze al geweest waren, tegen 100% van de jongeren zonder voedselallergie.
De angst was nog hoger bij adolescenten die allergisch waren voor meerdere voedingsmiddelen, vooral als het ging om moeilijk te mijden voedingsmiddelen (melk, eieren). Die jongeren hadden ook vaker astma.
Volgens de auteurs mogen we de behandeling dus niet beperken tot het leren vermijden van allergenen, maar moeten we ook zorgen voor psychologische begeleiding, copingstrategieën en een multidisciplinair beleid (kinderarts, diëtist, psycholoog, school).
Hier klikken om er meer over te vernemen.