De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Uit het jaarverslag van de Woonzorglijn blijkt dat er steeds meer klachten zijn over hoe er in woonzorgcentra wordt omgegaan met medicatie.
Recent nog kwam aan het licht dat het gerecht een onderzoek voert naar drie mogelijke moorden met insuline in een woonzorgcentrum in Oostrozebeke. En nu blijkt dat ook in een Hasselts woonzorgcentrum een onderzoek loopt naar een mogelijke moordpoging met insuline, aldus VRT NWS.
In beide woonzorgcentra heeft de Zorginspectie verschillende inbreuken vastgesteld, waaronder het slordig omspringen met medicijnen. En dat lijkt een groter probleem te zijn. Uit het meest recente jaarverslag van de Woonzorglijn blijkt dat er jaar na jaar meer klachten zijn over hoe er in woonzorgcentra wordt omgegaan met medicatie. In 2021 werden 34 klachten over medicatie gegrond verklaard (24 daarvan gingen over de verdeling van de medicatie en 10 over het toezicht en begeleiding van de medicatie).
"De incidenten die nu gemeld worden, gaan over insuline en dat kan niet in een zakje aangeleverd worden. Dat is een spuitje. En in het algemeen geldt voor alle medicatie dat bij het toedienen het medicatieschema bekeken moet worden en gecontroleerd moet worden of wat in het zakje zit (of bijkomend moet toegediend worden) klopt."
Daarbij is een fout snel gemaakt, zegt Foulon. "Net omdat er veel actoren bij betrokken zijn, kan er ook af en toe iets misgaan. Het documenteren is daarin een heel belangrijke stap die mogelijks niet altijd even goed gebeurt." Daarnaast zijn er volgens Foulon ook regelmatig problemen bij het correct bewaren van de medicatie (insuline in aparte koelkast en verdovende medicatie in een gesloten kast) of bij het voorschrijven.
Meer lezen
https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2022/09/14/medicatie-woonzorgcentra/