De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Volgens een recente studie zouden geneesmiddelen die nochtans vaak worden voorgeschreven, kunnen interfereren met cruciale processen in de ontwikkeling van de hersenen via een effect op de biosynthese van sterolen.
Volgens die studie zouden meerdere geneesmiddelen op voorschrift, die weliswaar gebruikt worden in verschillende indicaties, de productie van sterolen waaronder cholesterol in de hersenen kunnen verstoren. Dat zou ernstige gevolgen kunnen hebben tijdens de zwangerschap en in de vroege fasen van de ontwikkeling. De hersenen produceren zelf cholesterol, een vitaal sterol, dat ze nodig hebben om de vele functies tijdens de ontwikkeling te regelen, zoals de vorming van connecties tussen de neuronen en de productie van myeline.
De vorsers hebben meer dan 30 geneesmiddelen teruggevonden die de biosynthese van sterolen remmen. Dat effect is nog groter als ze samen worden ingenomen. Tot 3% van de bevolking zou door variaties van de genen die meespelen in het sterolmetabolisme, daar bijzonder gevoelig voor zijn. En die vatbaarheid zou nog groter kunnen zijn tijdens kritieke perioden tijdens de ontwikkeling zoals de zwangerschap en de eerste kinderjaren.
Verder onderzoek is wenselijk om die effecten op de ontwikkeling van de hersenen grondiger te analyseren. Ook zouden we moeten uitpluizen hoe we de veiligheid van geneesmiddelen tijdens perioden van hogere vatbaarheid beter kunnen testen. Dat onderzoek roept belangrijke vragen op. In afwachting daarvan hameren de vorsers er echter op dat de patiënten hun geneesmiddelen niet mogen stopzetten zonder eerst een gezondheidswerker te raadplegen.
Hier klikken om er meer over te vernemen.