De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
Vorsers hebben een toestel ontwikkeld dat een grote aanwinst zou kunnen zijn bij de behandeling van aandoeningen zoals uitdroging, neurologische problemen en nierlijden zonder dat daarvoor herhaalde bloedafnames nodig zijn.
Teraherzgolven, die liggen tussen microgolven en het infrarood, zijn niet-ioniserend en zijn gevoelig voor de structurele eigenschappen van biomoleculen, maar door de hoge waterabsorptie worden ze in de biomedische wereld weinig gebruikt. Met een combinatie van teraherzstraling en optoakoestische detectie, die de geabsorbeerde teraherzgolven omzet in meetbare ultrasone golven, zijn de vorsers erin geslaagd de interferentie door water te verminderen en natriumionen in vivo te detecteren bij muizen.
Met dat toestel kan je veranderingen van het serumnatrium om de milliseconde gedurende meer dan 30 minuten meten via de afgekoelde huid van het oor. In preliminaire studies bij de mens hebben vorsers zo snel onderscheid kunnen maken tussen een hoog en een laag natriumgehalte in het bloed en hebben ze het natrium in de bloedvaten van de handen van gezonde vrijwilligers kunnen meten zonder afkoeling van de huid.
Daardoor wordt het mogelijk elektrolyten en mogelijk ook andere biomoleculen zoals koolhydraten, enzymen en eiwitten op niet-invasieve wijze te volgen dankzij hun specifieke spectrale signatuur in het teraherzdomein. Momenteel wordt getracht de technologie aan te passen aan zones van het menselijke lichaam die compatibel zijn met detectie, zoals de mondholte, en de signaalverwerking te verbeteren zonder dat daarvoor afkoeling vereist is.
Referentie: hier klikken om er meer over te vernemen.