De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers.
In een groot Amerikaans observatieonderzoek werd geen verband gevonden tussen regenval en consultaties voor gewrichts- of rugpijn, zo staat te lezen in de BMJ.
Veel mensen geloven dat veranderingen in de weersomstandigheden - zoals een toename van de vochtigheid, regenval of barometerdruk - leiden tot een verergering van de symptomen van gewrichts- of rugpijn, vooral bij mensen met artritis. Verschillende studies hebben de relatie tussen verschillende weerpatronen en gewrichtspijn onderzocht en kwamen tot gemengde conclusies, waaronder de mogelijkheid dat mensen patronen waarnemen (b.v. een verband tussen regenval en gewrichtspijn) die niet bestaan. Hoewel eerdere studies een verscheidenheid aan weersomstandigheden hebben onderzocht en gedetailleerde metingen van gewrichtspijn hebben gebruikt, waren zij gebaseerd op enquêtes en omvatten zij kleine aantallen patiënten.
Met behulp van gegevens over miljoenen consultaties van oudere Amerikanen, gekoppeld aan gegevens over de dagelijkse regenval, analyseerden de Amerikaansen onderzoekers van Harvard Medical School Boston, Columbia University en de University of Illinois de relatie tussen regenval en consultaties voor gewrichts- of rugpijn, of beide.
De onderzoekers vonden geen verband tussen regenval en consultaties voor gewrichts- of rugpijn. Dit was zowel het geval bij de oudere bevolking in het algemeen als bij patiënten met reumatoïde artritis in het bijzonder. “Er kan wel een verband zijn, maar grotere, meer gedetailleerde gegevens over de ernst van de ziekte en de pijn zijn nodig om de geldigheid van deze algemeen aanvaarde overtuiging te staven”.