De Wereldgezondheidsorganisatie (WGO) heeft GLP-1-receptoragonisten, geneesmiddelen voor mucoviscidose en bepaalde kankermedicijnen opgenomen op haar lijst van essentiële geneesmiddelen. De lijst telt nu 523 geneesmiddelen voor volwassenen en 374 voor kinderen en kan dienen als referentie van de geneesmiddelen die in alle gezondheidszorgstelsels beschikbaar zouden moeten zijn.
Een prospectieve studie heeft de invloed van gebruik van kunstmatige en natuurlijke zoetstoffen die geen of maar weinig calorieën leveren, op de cognitieve gezondheid geëvalueerd bij 12 772 volwassenen tijdens een mediane follow-up van 8 jaar. De proefpersonen hebben om de 4 jaar gestandaardiseerde cognitieve tests ondergaan en hebben via een gevalideerde vragenlijst over de voeding informatie gegeven over het gebruik van zeven zoetstoffen, namelijk aspartaam, sacharine, acesulfaam-K, sorbitol, xylitol, erytritol en tagatose.
Osteoporose moet worden beschouwd als een comorbiditeit van type 1- en type 2-diabetes, waarbij je vooral oog moeten hebben voor het risico op fracturen. Volgens de studies die zijn aangehaald tijdens het jaarlijkse congres van de Association of Diabetes Care & Education Specialists, lopen patiënten met diabetes een significant hoger risico. De botdichtheid is lager en het risico op heupfractuur is 6,9- tot 12-maal hoger bij type 1-diabetespatiënten dan in de controlegroep. Bij type 2-diabetes stijgt het risico vanaf het stadium van prediabetes en neemt het gestaag toe.
Een groot Zweeds nationaal cohortonderzoek bij 404 026 volwassenen met diabetes heeft het cardiovasculaire risico en de sterfte geëvalueerd volgens het type diabetes en de leeftijd.
Een enquête gepubliceerd in de Journal of the American College of Cardiology leert dat veel cardiologen de adviezen voor een gezondere levenswijze die ze aan hun patiënten geven, zelf niet naleven, vooral de adviezen betreffende de voeding en lichaamsbeweging.
Op het congres van de ESMO 2025 in Berlijn zijn de definitieve resultaten gepresenteerd van de APHINITY-studie, een internationale fase III-studie die is gecoördineerd door het Jules Bordet Instituut en de Breast International Group (BIG). De studie bevestigt de werkzaamheid van een adjuvante behandeling met trastuzumab + pertuzumab bij HER2-positieve borstkanker met positieve klieren.
In Clinical and Experimental Obstetrics & Gynecology is een meta-analyse gepubliceerd van het nut van interventies op de levenswijze en van verpleegkundigen op de levenskwaliteit van patiënten met een gynaecologische kanker.
Op het congres van de ESC 2025 is de eerste klinische consensus van de ESC over de link tussen geestelijke gezondheid en hart- en vaataandoeningen gepresenteerd. Het document beschrijft een bidirectionele relatie: psychische problemen verhogen het cardiovasculaire risico en omgekeerd werken hart- en vaataandoeningen geestelijke problemen in de hand. De prognose van patiënten met beide aandoeningen is slechter.
Een verkennende studie uitgevoerd aan de University of Alabama at Birmingham (UAB) School of Nursing heeft het nut van een app voor meditatie tijdens virtual reality (VR) bij therapeutische educatie voor diabetes geëvalueerd.
De HI-PRO-studie heeft aangetoond dat een chronische behandeling met apixaban 2,5 mg tweemaal per dag de incidentie van recidief van veneuze trombo-embolie bij risicopatiënten significant verlaagt. De studie is gepresenteerd op het congres van de ESC dit jaar en is gepubliceerd in the New England Journal of Medicine.
De HISTORI-studie, een gerandomiseerde, gecontroleerde studie die op 3 september 2025 is gepubliceerd in JAMA Psychiatry, heeft semaglutide onderzocht bij 154 patiënten met schizofrenie en prediabetes (HbA1c 5,7-6,4%) en overgewicht of obesitas (BMI ≥ 27 kg/m²) die werden behandeld met antipsychotica van de tweede generatie.
"Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et"
Wat er echt schort is de tijd die een arts effectief geneeskundige arbeid verricht versus administratieve.
Met een goede praktijkassistente en het verdwijnen van alle (vaak nutteloze) administratieve plichten zou een HA 30 tot 50% meer tijd aan patiënten kunnen besteden.
Maar...een praktijkassistente kost-veel-geld ten laste van de HA (slechts een deel wordt vergoed door het RIZIV) en de administratieve last neemt steeds maar toe ! Efficiëntie --- Frustratie +++
Meer artsen-> meer tijd ? Minder frustratie ? Minder administratieve last ? Efficiëntie ? Le nerf de la guerre = des sous !
Wat een domme reaktie.Een premier is dag en nacht beschikbaar aan een loon waarvoor de meeste specialisten hun neus zouden ophalen. Graag een beetje respect.
Beste,
Ik zend hieronder een opiniebijdrage die ik 3 jaar geleden schreef.
Paul Putzeys
DE ZIEKTEVERZEKERING IS ZIEK
Wij kunnen ons gelukkig prijzen want wij kunnen terecht genieten van een uitstekende gezondheidszorg. De kwaliteit van de geneeskunde is wereldtop.
We beroepen er ons bovendien op dat betaalbaarheid van deze zorgen bij de besten van de wereld behoort. In theorie is dit ook zo. Maar in de praktijk is deze betaalbaarheid, ook voor de minst bedeelden, dikwijls een fictie. Het uitstellen van noodzakelijke zorg is een toenemend fenomeen.
De toegankelijkheid van de zorg is gebaseerd op 2 pijlers:
- enerzijds een verplichte ziekteverzekering die een solidariteit veronderstelt tussen alle landgenoten. De ‘premie’ van deze verzekering wordt bij een loontrekkende betaald door werknemer en werkgever. Bij zelfstandigen door de verzekerde zelf. In beide stelsels is er een aanvulling van de overheid. Geen enkele landgenoot kan zich onttrekken aan dit verplichte stelsel. Zoals in elk verzekeringscontract heeft de verzekeringnemer recht op een vergoeding bij ziekte.
- anderzijds een tarievenakkoord (‘conventie’) waarbij zorgverstrekkers er zich toe verbinden vooraf bepaalde honoraria toe te passen met een beperkt remgeld ten laste van de verzekerde.
Dit systeem moet in theorie ernstige financiële gevolgen bij een ‘schadegeval’ voorkomen. De zieke moet kunnen rekenen op tariefzekerheid met een beperkte eigen bijdrage.
De praktijk is evenwel anders. De tariefzekerheid waarvoor iedereen verplicht een aanzienlijke bijdrage betaalt, wordt op talrijke manieren ondergraven.
Essentieel in de honoraria en tariefzekerheid is de (twee)jaarlijkse overeenkomst artsen – ziekenfondsen (‘conventie’) waarbij een meerderheid van artsen zich ertoe verbindt afgesproken honoraria toe te passen en waarbij ook de eigen bijdrage van de patiënt wordt vastgelegd. De zorgzoekende weet dus waaraan zich te verwachten bij ziekte of nood aan zorg. Men spreekt van tariefzekerheid als een meerderheid van de artsen toetreedt tot de conventie. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt tussen huisartsen en specialisten en in beide beroepsgroepen is deze meerderheid vereist. De waakzame patiënt kan zich dus informeren bij welke arts hij/zij aan ‘conventietarieven’ terecht kan voor zijn medische zorg.
Artsen zijn vrij om tot zulke conventie toe te treden of niet. Artsen die akkoord gaan met de overeengekomen tarieven (= geconventioneerde artsen) kunnen ter compensatie van een potentieel inkomensverlies aanspraak maken op een overheidsbijdrage (‘sociaal statuut’) ter ondersteuning van hun eigen sociale zekerheid.
Dit mooi ogende systeem vertoont evenwel grote hiaten en mankementen. Na het afsluiten van een akkoord pakt de overheid telkens uit met de geruststellende boodschap aan de bevolking dat er voor de patiënten tariefzekerheid bereikt is, wel wetende dat het pas bereikte akkoord virtueel is en dat de patiënt allerminst van tariefzekerheid kan genieten. De rechthebbenden sluiten de facto verplicht een (zorg)verzekering af zonder gewaarborgde risicodekking.
Waar zitten die hiaten bij een afgesloten overeenkomst?
- als er geen meerderheid geconventioneerden huisartsen is in een bepaald arrondissement, dan zal de patiënt daar ook niet op tariefzekerheid kunnen rekenen
- de artsenspecialisten worden als één groep beoordeeld. Als van één of meerdere disciplines (bv gynaecologie, dermatologie…) geen meerderheid conventioneert, dan zal de zorgzoekende verzekerde nauwelijks betaalbare zorg vinden, ondanks zijn betaalde verzekeringsbijdrage
- artsen kunnen zich onttrekken aan de plicht van tariefzekerheid via de ‘bijzondere eis’ en de prestaties na afspraak. Dit opent de poort tot het massaal negeren van de onderhandelde tarieven.
- helemaal ongerijmd is het principe van de ‘partiële conventie’. Dit betekent dat artsen zich ertoe verbinden om voor een beperkt deel van hun activiteit de onderhandelde tarieven te respecteren. In de praktijk heeft dit veelal tot gevolg dat patiënten slechts mits hoge supplementen op korte tijd geholpen kunnen worden. Om het betaalbaar te houden moet de zorg uitgesteld worden met mogelijks nefaste gevolgen
Het probleem van de financiële drempels situeert zich dus niet zozeer in de eerstelijns geneeskunde, maar wel in de tweede en derde lijn. Een patiënt die zorg behoeft en door de huisarts verwezen wordt naar de tweede lijn riskeert geconfronteerd te worden met zeer hoge niet terugbetaalde kosten. Zelfs indien de patiënt verwezen wordt naar een geconventioneerde specialist dan worden vervolgraadplegingen vaak geleid naar private kabinetten die buiten het tarievenakkoord vallen, of heeft hij niet de garantie dat een verdere doorverwijzingen binnen het kader van het tarievenakkoord verlopen.
Een aanvullende hospitalisatieverzekering is allerminst een oplossing voor de falende toegankelijkheid. Het bestaan van een dergelijke verzekering betekent dat de bestaande verplichte ziekteverzekering tekortschiet. Essentiële zorg hoort thuis in het algemene stelsel, waarvoor een aparte hospitalisatieverzekering overbodig is. Indien 80% van de bevolking een dergelijke verzekering heeft afgesloten dan zijn de overige 20% allicht sociaal zwakkeren die een verzekering tegen essentiële zorgen het meeste nodig hebben.
Een grondige aanpassing van het conventiesysteem dringt zich op:
- deconventie van bedreigde disciplines moet beteugeld worden
- partiële conventie moet afgeschaft worden
- een patiënt die zich met zijn gezondheidsprobleem bij een geconventioneerde huisarts aanbiedt moet de garantie hebben dat hij/zij in heel het ziektetraject kunnen rekenen op geconventioneerde tarieven, ook bij noodzakelijke nazorg in privépraktijken.
- de kosteninducerende hospitalisatieverzekering mag geen betrekking hebben op de medische zorg, maar moet zich beperken tot de hotelfunctie in ziekenhuizen.
Het huidige overlegsysteem leidt tot een tarievenakkoord dat zelfs door een hoge Riziv-ambtenaar als virtueel bestempeld werd. Het is zo absurd dat vele artsen die dit akkoord mede onderhandelen onmiddellijk na de ondertekening hun achterban aanbevelen om het te verwerpen. Hun prestaties worden wel door het RIZIV vergoed volgens de afgesproken tarieven, maar zelf rekenen zij hun patiënten een veelvoud aan. Het komt erop neer dat terugbetalingstarieven onderhandeld worden die sommigen naar eigen goeddunken vermenigvuldigen.
Tempo Medical bestaat al 35 jaar en is meer dan ooit de referentie als medisch maandmagazine in België, de bron bij uitstek voor wetenschappelijk diepgaande en nauwkeurige informatie met zoveel mogelijk bijdragen van Belgische specialisten en opinion leaders.
Tempo Today en wekelijkse best-of Tempo Weekend
De dagelijkse medische actualiteit voor Belgische artsen en apothekers. In real time op smartphone, tablet en pc om niets te moeten missen van de actualiteit.
Congressen alsof u er zelf bij was?
Dé site bij uitstek voor de beste momenten van Belgische en internationale medische congressen. U hoeft maar aan te klikken om te kunnen kijken naar exclusieve interviews met sprekers en nieuws over de meest interessante sessies.
Het tijdschrift ontworpen door Belgische experts voor Belgische experts
Up-to-date informatie en baanbrekend nieuws, Tempo Focus geeft u een gedetailleerd overzicht van de laatste nieuwigheden in de grote domeinen van de geneeskunde.
Uitgevers- en communicatiebedrijf sedert 1982 Gespecialiseerd in de medische en farmaceutische sector
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duur
Beschrijving
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
From Van de Venster Christel on “Tekort aan huisartsen is geen nieuwigheid”
From Michel Van Droogenbroek on Record aantal buitenlandse artsen actief in België
From christiaan vande walle on “Er zijn dokters die meer verdienen dan de premier”
From Johan V. on “Er zijn dokters die meer verdienen dan de premier”
From Gilles Deleu on “Er zijn dokters die meer verdienen dan de premier”
From Paul Putzeys on “Er zijn dokters die meer verdienen dan de premier”